MS Publisher – strony wzorcowe

zrzut ekranuW programie MS Publisher składam czterostronicową publikację. Na każdej ze stron umieszczam odpowiednie pola tekstowe, elementy graficzne i tabele. Ale na każdej ze stron chciałbym również umieścić ten sam półprzejrzysty obrazek, który będzie znakiem wodnym. Jak to zrobić bez wstawiania grafiki na każdej stronie osobno? Rozwiązaniem jest wykorzystanie stron wzorcowych, do których wejść można przez przycisk Strona wzorcowa, znajdujący się na wstążce Widok.

zrzut ekranu

 

Strony wzorcowe są stworzone właśnie po to, by na nich umieszczać wszelkie powtarzalne elementy takie jak znaki wodne, logotypy, numeracja stron czy dane adresowe.

Standardowo w pliku Publishera jest jedna strona wzorcowa o oznaczeniu „A”. Domyślnie jest ona pusta. Ale takich stron można tworzyć wiele: inne dla strony tytułowej, inne dla wstępu a jeszcze inne dla stron z właściwą treścią.

55screenshot.

Stojąc na stronie wzorcowej wstawiam grafikę, która ma pełnić funkcję znaku wodnego.
Robię to za pomocą przycisku Obrazy, znajdującego się na wstążce Wstawianie.
Grafikę, wstawioną na stronę wzorcową, rozjaśniam i zmniejszam w niej kontrast za pomocą polecenia Korekcje, znajdującego się na wstążce Narzędzia obrazów – Formatowanie (jeśli tej wstążki nie widać, trzeba się upewnić, że obrazek jest zaznaczony). Rysunek muchomorka ma być na tyle jasny i niekontrastowy, żeby nie przeszkadzał w czytaniu treści publikacji.

56screenshot.

Po tych operacjach można już zamknąć stronę wzorcową: albo przyciskiem Zamknij stronę wzorcową, znajdującym się na wstążce Strona wzorcowa; albo przyciskiem Normalny, znajdującym się na wstążce Widok.

Strona wzorcowa „A” jest domyślnie przypisana do wszystkich stron dokumentu, więc już powinien być widoczny efekt pracy. Natomiast jeśli w jednym dokumencie stworzymy kilka różnych stron wzorcowych, należy je teraz przypisać do wybranych stron treści.

Najprościej jest to zrobić przez kliknięcie prawym klawiszem myszki w miniaturkę strony (są wyświetlone w panelu z lewej strony okna Publishera) i z listy przygotowanych stron wzorcowych wybrać tę odpowiednią.

57screenshot.
Poniżej efekt zastosowania strony wzorcowej, widoczny na dwustronicowej rozkładówce.

58screenshot.

 

Pozdrawiam

Andrzej

Tagi , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.