Poprawianie wiszących spójników.

zrzut ekranuJak skorygować spójniki, wiszące na końcówkach linijek? Nie tylko w programie MS Word. Ten błąd dotyczy większości edytorów tekstu, ale walkę z nim pokażę na przykładzie MS Word.

Po pierwsze, przy jakiejkolwiek edycji tekstu, sugeruję włączenie wyświetlania znaków niedrukowanych. W Wordzie robi się to skrótem CTRL+SHIFT+*  lub przyciskiem na wstążce Narzędzia główne. zrzut ekranuDzięki temu zobaczymy w tekście wszystkie znaki niedrukowane. Między innymi spacje, tabulatory albo entery. Na obrazku niżej widać miejsce wpisania spacji jako kropeczki, a zakończenie akapitu enterem jako znak Pi.

zrzut ekranuTeraz już łatwo będzie zlokalizować spację, która występuje tuż po literce „i” na końcu linii. Te spację należy usunąć, a zamiast niej wstawić spację nierozdzielającą. Taką, która nie pozwoli na rozdzielenie litery „i” od wyrazu, który po niej następuje. Robi się to najlepiej skrótem klawiszowym CTRL+SHIFT+SPACJA.

zrzut ekranuDzięki temu spójnik będzie się „trzymał” wyrazu następującemu po nim. Twarda, nierozdzielająca spacja, wyświetlana jest (po włączeniu wyświetlania znaków niedrukowanych) jako małe kółeczko. Skrót CTRL+SHIFT+SPACJA działa nie tylko w MS Word, również w innych programach, między innymi OpenOffice Writer.

Tagi .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.