Standardowa galeria zdjęć WordPressa

WordPress jest wyposażony w dość proste, ale wystarczająco skutecznie działające narzędzie do generowania galerii zdjęć bez potrzeby instalowania wtyczek. Niniejszy tekst opowie, jak z tego narzędzia korzystać, by wygenerować galerię taką, jak ta poniżej.

Galerię tworzyć można „w locie” wprowadzając nowy wpis lub stronę. Trzeba tylko wykorzystać przycisk Dodaj medium, znajdujący się nad paskiem narzędziowym edytora.

zrzut ekranu

Przycisk ten otwiera okno Biblioteki mediów, z którego można wstawić do tekstu pojedyncze obrazki (lub inne media) albo generować całe galerie.

2screenshot.

Z lewej strony wciskam pozycję Utwórz galerię, a następnie zakładkę Dodaj pliki i przycisk Wybierz pliki, dzięki któremu mogę wybrać zdjęcia z dysku komputera i przesłać je na serwer. (kilka zdjęć jednocześnie można zaznaczać trzymając klawisz Shift.)

3screenshot.Teraz czas na opisanie zdjęć i przydzielenie im etykiet. Po zakończeniu tego etapu wciskam przycisk Stwórz nową galerię.

4screenshot.

Nie ma tu zbyt wielu opcji: ustawienie odnośnika, do którego WordPress ma przekierowywać po kliknięciu miniaturki zdjęcia (do przeglądania zdjęć najsensowniej jest wybrać: Plik multimedialny), liczbę kolumn w układzie miniaturek oraz kolejność miniaturek. Kolejność da się ustawiać przez przeciąganie obrazków myszką. Pod każdym obrazkiem jest miejsce na podpis. Czas na wciśnięcie przycisku Wstaw galerię.

5screenshot.

Tak wygląda galeria wstawiona już do wpisu lub strony (jak wygląda dla naszych gości widać na początku niniejszego artykułu). Można ją otoczyć tekstem. W razie konieczności dodania nowych zdjęć do galerii lub zmiany jej układu – wystarczy kliknąć myszką w obszar galerii w edytorze, a następnie niebieski przycisk w lewym górnym rogu. Czerwony, jak można się domyślić, skasuje galerię z wpisu.

Jest to bardzo prosty sposób wykonywania galerii. Jeżeli chcemy mieć na stronie efektowny pokaz slajdów, kilka różnych galerii zgrupowanych w jeden album lub większy wybór opcji formatowania galerii – należy do WordPressa zainstalować wtyczkę, rozszerzającą jego prezentacyjne możliwości. Polecić mogę wtyczkę Next GEN Gallery, o której pisałem już na mojej stronie. (Teksty o Next GEN Gallery można znaleźć w tematach artykułów.)

Pozdrawiam

Andrzej Słodownik

Tagi , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.