Wpisy, strony i role użytkowników WordPressa.

Wpisy

Wpisy (inaczej zwane artykułami) mogą być tworzone przez administratora witryny lub użytkowników, którym przydzieli on odpowiednie role. Niniejszy wpis tworzę, zalogowawszy się w roli autora. Ta rola nie daje mi w tej chwili możliwości głębszego ingerowania w wygląd serwisu ani w jego funkcje, ale mogę tworzyć i publikować nowe artykuły. To wystarcza do bycia aktywnym współtwórcą treści witryny. Ale autor nie jest już uprawniony np. do dodawania nowych stron. Nie może też ingerować w artykuły innych autorów. Może jedynie edytować i publikować własne artykuły. Współtwórca ma od niego jeszcze mniejsze uprawnienia: może jedynie tworzyć wpisy, ale już nie ma prawa ich publikować. Musi to już za niego robić ktoś inny.

Zarządzanie stronami i wpisami wszystkich użytkowników to już robota redaktora. Robotą administratora jest zarządzanie całością witryny.(Najlepiej, żeby administrator był jeden; dwóch – to już o jednego za dużo; demokracja – demokracją, ale władza i odpowiedzialność za serwis powinna leżeć w jednych rękach.

A na najniższym szczeblu w hierarchii ról stoi subskrybent, który może zarządzać jedynie własnym profilem i niczego do serwisu nie dodaje. No, może czasem komentarze do wpisów, jak mu na to pozwoli administrator. (domyślnie wszystkie komentarze na WP czekają na zatwierdzenie i dopiero wtedy są publikowane; oburzacie się, że to cenzura prewencyjna? a chcielibyście, żeby na Waszej Poważnej Stronie w niekontrolowanych komentarzach pojawiły się tysiące reklam jakiejś Viagry, wydłużania penisa, czy linków do stron pornograficznych?)

W przypadku większości stron, które są tworzone przez jedną osobę – te pięć ról, stworzonych dla WordPressa, nie ma znaczenia bo główny autor jest jednocześnie adminem i właścicielem strony. Czasami (jak już napisałem wyżej) twórcy witryn całkowicie rezygnują z wpisów, tworząc witrynę zbudowaną jedynie ze stron statycznych. Znakomicie ułatwia im to jedna z opcji WP, która pozwala zastąpić stronę główną (na której umieszczane są wpisy) którąś z wcześniej stworzonych stron statycznych.

Jako ciekawostkę można tu potraktować wtyczkę API WordPress, pozwalającą na zmianę właściwości ról.

Strony

Wpisów na typowym blogu może się pojawiać i kilkaset rocznie, więc na stronie głównej trwa ciągła wymiana treści. Nowe wpisy standardowo pojawiają się powyżej wcześniejszych. Jednak mamy możliwość stworzenia miejsca, którego po roku istnienia strony nie trzeba będzie mozolnie szukać w archiwum wpisów. Statyczne strony pozwalają umieścić w witrynie informacje dostępne w każdej chwili z paska menu. Może to być strona z namiarami (może zawierać specjalny formularz kontaktowy, za pomocą którego osoby zainteresowane będą mogły napisać do nas maila), może być jakakolwiek inna strona zawierająca stałe informacje. Na niniejszej witrynie można obejrzeć strony „O Autorze”, „Moje szkolenia” (z podstronami), „Terminarz” i „Formularz kontaktowy”

Do tworzenia stron należy mieć uprawnienia redaktora lub administratora witryny.

Ciekawe informacje o WP, podane w przystępny sposób, można też znaleźć na stronie http://podsiadlo.tpj.org.pl Przy okazji jest to przykład ładnej witryny zrobionej na WordPressie.

Tagi , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.