Formularz kontaktowy z możliwością wysyłania plików

zrzut ekranuFormularz kontaktowy to na WordPress’ie chyba najszybszy sposób na zapewnienie gościom naszej strony internetowej możliwości kontaktu z nami (inną opcją jest umożliwienie dodawanie komentarzy do wpisów i stron). Informacje wpisane do formularza mogą przychodzić na naszą skrzynkę pocztową w postaci e-maili.

Formularze pozwalają również na budowanie systemów ankiet, quizów, a nawet krótkich testów wiedzy.

Pierwszym krokiem w budowie formularza jest ściągnięcie w kokpicie WordPress’a odpowiedniej wtyczki. Polecam wtyczkę Contact Form 7, ponieważ zawiera ona przykładowy formularz, który niewielkim nakładem pracy da się przystosować do własnych potrzeb.

zrzut ekranu

Po znalezieniu i zainstalowaniu tej wtyczki znajdziemy w kokpicie WordPress’a pozycję Formularze, a w niej listę formularzy z gotowym, przykładowym formularzem. Równie dobrze można wejść do ustawień formularza przez kategorię Wtyczki i opcję Ustawienia widoczną pod nazwą wtyczki Formularze (jak niżej).

68screenshot.Jeżeli wystarcza nam ten standardowy formularz – należy jedynie wkleić jego kod (jest w oknie edycji formularza) do wpisu lub na stronę. Przy wklejaniu kodu nie trzeba przełączać edytora na tryb tekstowy.

69screenshot.

Modyfikacja formularza jest stosunkowo intuicyjna. Formularz może zmienić wygląd i rozszerzyć możliwości po kilku kliknięciach myszką.

Jeśli chcę rozszerzyć formularz o możliwość załączania plików – muszę ponownie wejść na Formularze w Kokpicie. Następnie w edycję formularza przykładowego (lub stworzonego samodzielnie). Znajdziemy tam listę pól, które można umieścić w formularzu (Utwórz znacznik). Oprócz standardowych pól tekstowych i pól związanych z wysyłką (dane nadawcy, adres, treść wiadomości i przycisk Wyślij) na formularzu możemy umieścić wyszukiwarkę plików, które chcemy dołączyć (pole Przesyłanie plików).

70screenshot.

 

Należy wkleić kody do okienek edycji formularza – tu warto czytać wszelkie opisy pól ze zrozumieniem, bo wszystko jest dość dokładnie opisane. 🙂

71screenshot.

 

Po zapisaniu wszystkich zmian – efektem naszej działalności jest formularz kontaktowy z możliwością dodawania plików. Jak niżej.

 

72screenshot.

Pozdrawiam

Andrzej

 

 

Tagi , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.